  • BTA316X-600E,127
BTA316X-600E,127
advertisement
Manufacturer No:
BTA316X-600E,127
HK JDW NO:
887-BTA316X-600E,127
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 16A TO220-3
Step5Bar-code shipping tag
BTA316X-600E,127
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    BTA316
  • Reference Standard
    IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Trigger Device Type
    4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
  • Voltage - Off State
    600V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    140A 150A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    10mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    15mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    16A
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    600V