  • BV048-5055.0
BV048-5055.0
advertisement
Manufacturer No:
BV048-5055.0
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-BV048-5055.0
Package:
Datasheet:
BV048-5055.0
Description:
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BV048-5055.0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    0.133lb 60.33g
  • Size / Dimension
    50.50mm Lx42.50mm W
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Type
    Laminated Core
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Power Rating
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Max Output Current
    834mA
  • Current - Output (Max)
    834mA
  • Power - Max
    10VA
  • Voltage - Primary
    115V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    12V
  • Secondary Winding(s)
    Single
  • Height
    34.5mm
  • Height Seated (Max)
    34.50mm
  • Length
    50.5mm
  • Width
    42.5mm