  • BX80530F1200256
BX80530F1200256
advertisement
Manufacturer No:
BX80530F1200256
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-BX80530F1200256
Package:
Datasheet:
Description:
2.54mm 1.475V 32-bit Microprocessor 370-Pin 1.5V
Quantity:
In Stock : 6065
Step5Bar-code shipping tag
BX80530F1200256
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    370
  • Number of Terminations
    370
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    PERPENDICULAR
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Pin Count
  • Power Supplies
    1.475V
  • Speed
    1200 MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Supply Current-Max
    20600mA
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    1.2GHz
  • Data Bus Width
    64b
  • Address Bus Width
    36
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • Format
    FLOATING POINT
  • Integrated Cache
  • Length
    49.53mm
  • Height Seated (Max)
    3.87mm