  • BY229B-200HE3/81
BY229B-200HE3/81
advertisement
Manufacturer No:
BY229B-200HE3/81
HK JDW NO:
884-BY229B-200HE3/81
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
BY229B-200HE3/81
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.85V @ 20A -40°C~150°C 10μA @ 200V Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
BY229B-200HE3/81
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    TO-263AB
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    BY229B-200
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.85V @ 20A
  • Forward Current
    8A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    8A
  • Forward Voltage
    1.85V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    8A
  • Reverse Recovery Time
    145 ns
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    100A