  • BZM55C3V3-TR3
BZM55C3V3-TR3
advertisement
Manufacturer No:
BZM55C3V3-TR3
HK JDW NO:
884-BZM55C3V3-TR3
Datasheet:
BZM55C3V3-TR3
Description:
ZENER DIODE 600Ohm 3.3V 2μA @ 1V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations ZENER 2-SMD, No Lead
Quantity:
In Stock : 29
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BZM55C3V3-TR3
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Silver, Tin
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2016
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
    2
  • JESD-30 Code
    O-LELF-R2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    90Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 1V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    600Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.3V
  • Zener Voltage
    3.3V
  • Voltage Tol-Max
    6.061%
  • Voltage Tolerance
    6%