  • BZT52-B15J
BZT52-B15J
advertisement
Manufacturer No:
BZT52-B15J
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZT52-B15J
Package:
SOD-123
Datasheet:
BZT52-B15J
Purchasing and Inquiry
BZT52-B15J Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 50nA @ 10.5V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 2% is set.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 15V volts.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZT52-B15J Features
reverse leakage current of 50nA @ 10.5V
50nA @ 10.5V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZT52-B15J Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZT52-B15J applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52-B15J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reference Standard
    AEC-Q101; IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.35W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 10.5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    590mW
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    15V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    15V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2%