  • BZT52B6V2-E3-18
BZT52B6V2-E3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZT52B6V2-E3-18
HK JDW NO:
884-BZT52B6V2-E3-18
Package:
SOD-123
Datasheet:
BZT52B6V2-E3-18
Purchasing and Inquiry
BZT52B6V2-E3-18 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 100nA @ 2V.1.94% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.A maximum reverse leakage current is reached at 100nA.Wdiodeh a zener current of 54mA, diode is highly flexible in terms of design.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.
BZT52B6V2-E3-18 Features
reverse leakage current of 100nA @ 2V
100nA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 54mA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZT52B6V2-E3-18 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZT52B6V2-E3-18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    4.8Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 2V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    4.8Ohm
  • Reference Voltage
    6.2V
  • Zener Voltage
    6.2V
  • Voltage Tol-Max
    1.94%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Zener Current
    54mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    410mW