  • BZT52H-B4V7,115
BZT52H-B4V7,115
advertisement
Manufacturer No:
BZT52H-B4V7,115
HK JDW NO:
554-BZT52H-B4V7,115
Package:
SOD-123F
Datasheet:
BZT52H-B4V7,115
Purchasing and Inquiry
BZT52H-B4V7,115 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 3μA @ 2V is required.A voltage of 1.91% is considered to be the maximum that can be output (Tol).Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 4.7V.This device should be operated with a 5mA working test voltage.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZT52H-B4V7,115 Features
reverse leakage current of 3μA @ 2V
3μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZT52H-B4V7,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZT52H-B4V7,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52H-B4V7,115
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TA
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±2%
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Form
    FLAT
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Power Dissipation-Max
    0.375W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    375mW
  • Impedance-Max
    78Ohm
  • Reference Voltage
    4.7V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    4.7V
  • Voltage Tol-Max
    1.91%
  • Working Test Current
    5mA