  • BZT52H-B68,115
BZT52H-B68,115
advertisement
Manufacturer No:
BZT52H-B68,115
HK JDW NO:
554-BZT52H-B68,115
Package:
SOD-123F
Datasheet:
BZT52H-B68,115
Purchasing and Inquiry
BZT52H-B68,115 Overview
A reverse leakage current of 50nA @ 47.6V is required to supply this electrical device.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 2.06% is set.Zener (Nom) voltage is reduced to 68V during operation.To operate this device, set the working test voltage to 2mA.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZT52H-B68,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 47.6V
50nA @ 47.6V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2mA
minimal dynamic impedance is 2mA
BZT52H-B68,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZT52H-B68,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52H-B68,115
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TA
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±2%
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Form
    FLAT
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Power Dissipation-Max
    0.375W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 47.6V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    375mW
  • Impedance-Max
    160Ohm
  • Reference Voltage
    68V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    68V
  • Voltage Tol-Max
    2.06%
  • Working Test Current
    2mA