  • BZT52H-B7V5,115
BZT52H-B7V5,115
advertisement
Manufacturer No:
BZT52H-B7V5,115
HK JDW NO:
554-BZT52H-B7V5,115
Package:
SOD-123F
Datasheet:
BZT52H-B7V5,115
Purchasing and Inquiry
BZT52H-B7V5,115 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 1μA @ 5V.Voltage (Tol) 2% is the maximum possible.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 7.5V.This device should be operated at 5mA on the working test voltage.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZT52H-B7V5,115 Features
reverse leakage current of 1μA @ 5V
1μA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZT52H-B7V5,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZT52H-B7V5,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52H-B7V5,115
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TA
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±2%
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Form
    FLAT
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Power Dissipation-Max
    0.375W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    375mW
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Reference Voltage
    7.5V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    7.5V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA