  • BZV49-C3V6,115
BZV49-C3V6,115
advertisement
Manufacturer No:
BZV49-C3V6,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZV49-C3V6,115
Package:
TO-243AA
Datasheet:
BZV49-C3V6,115
Purchasing and Inquiry
BZV49-C3V6,115 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 5μA @ 1V is required.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).There is a maximum reverse leakage current that reaches 5μA.Zener single diode reaches 1V @ 50mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZV49-C3V6,115 Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
BZV49-C3V6,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZV49-C3V6,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZV49-C3V6,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-243AA
  • Number of Pins
    4
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    FLAT
  • Base Part Number
    BZV49-C3V6
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-F3
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    90Ohm
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Power Dissipation
    1W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 50mA
  • Case Connection
    CATHODE
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.6V
  • Zener Voltage
    3.6V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%