  • BZV49-C43,115
BZV49-C43,115
advertisement
Manufacturer No:
BZV49-C43,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZV49-C43,115
Package:
TO-243AA
Datasheet:
BZV49-C43,115
Purchasing and Inquiry
BZV49-C43,115 Overview
A reverse leakage current of 50nA @ 30.1V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) 5% is the maximum possible.Zener (Nom) voltage is reduced to 43V during operation.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 2mA.Once the voltage reaches maximum (Temp Coeff), diode reaches 46.6mV/°C.This value reaches 1V @ 50mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZV49-C43,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 30.1V
50nA @ 30.1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2mA
minimal dynamic impedance is 2mA
BZV49-C43,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZV49-C43,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZV49-C43,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-243AA
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BZV49-C43
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-F3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 30.1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 50mA
  • Case Connection
    CATHODE
  • Power - Max
    1W
  • Impedance-Max
    150Ohm
  • Reference Voltage
    43V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    43V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    2mA
  • Reverse Current-Max
    0.05μA
  • Voltage Temp Coeff-Max
    46.6mV/°C