  • BZV55-B7V5,135
BZV55-B7V5,135
advertisement
Manufacturer No:
BZV55-B7V5,135
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZV55-B7V5,135
Datasheet:
BZV55-B7V5,135
Purchasing and Inquiry
BZV55-B7V5,135 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 1μA @ 5V is required.Voltage (Tol) 2% is the maximum possible.A reverse leakage current that reaches 1μA is the maximum.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.A peak reverse voltage of 1μA is recommended for this device to function fully.
BZV55-B7V5,135 Features
reverse leakage current of 1μA @ 5V
1μA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
BZV55-B7V5,135 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZV55-B7V5,135 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZV55-B7V5,135
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZV55-B7V5
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    7.5V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 5V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    7.5V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    7.5V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Voltage Tolerance
    2%