  • BZV55-C39,115
BZV55-C39,115
advertisement
Manufacturer No:
BZV55-C39,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZV55-C39,115
Datasheet:
BZV55-C39,115
Purchasing and Inquiry
BZV55-C39,115 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 50nA @ 27.3V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
BZV55-C39,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 27.3V
50nA @ 27.3V is the maximum voltage (Tol)
BZV55-C39,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZV55-C39,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZV55-C39,115
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
    YES
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
    WRAP AROUND
  • Base Part Number
    BZV55C39
  • Pin Count
  • Power Dissipation-Max
    0.4W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 27.3V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    130Ohm
  • Reference Voltage
    39V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    39V
  • Voltage Tol-Max
    5%