  • BZV85-C3V9,133
BZV85-C3V9,133
advertisement
Manufacturer No:
BZV85-C3V9,133
HK JDW NO:
554-BZV85-C3V9,133
Datasheet:
BZV85-C3V9,133
Purchasing and Inquiry
BZV85-C3V9,133 Overview
A reverse leakage current of 10μA @ 1V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) 5% is the maximum possible.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.9V.Setting the working test voltage to 60mA will allow this device to operate.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1V @ 50mA is provided.
BZV85-C3V9,133 Features
reverse leakage current of 10μA @ 1V
10μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 60mA
minimal dynamic impedance is 60mA
BZV85-C3V9,133 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZV85-C3V9,133 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZV85-C3V9,133
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    1997
  • Tolerance
    ±5%
    IEC-60134
  • JESD-30 Code
    O-LALF-W2
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 50mA
  • Power - Max
    1.3W
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    3.9V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.9V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    60mA