  • BZV85-C5V6,133
BZV85-C5V6,133
advertisement
Manufacturer No:
BZV85-C5V6,133
HK JDW NO:
554-BZV85-C5V6,133
Datasheet:
BZV85-C5V6,133
Purchasing and Inquiry
BZV85-C5V6,133 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 2μA @ 2V.Voltage (Tol) is limited to 5%.Zener (Nom) voltage is reduced to 5.6V during operation.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 45mA.1V @ 50mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZV85-C5V6,133 Features
reverse leakage current of 2μA @ 2V
2μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 45mA
minimal dynamic impedance is 45mA
BZV85-C5V6,133 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZV85-C5V6,133 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZV85-C5V6,133
    NO
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
    30
  • Base Part Number
    BZV85C5V6
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 50mA
  • Power - Max
    1W
  • Impedance-Max
    7Ohm
  • Reference Voltage
    5.6V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.6V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    45mA