  • BZV90-C10,115
BZV90-C10,115
advertisement
Manufacturer No:
BZV90-C10,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZV90-C10,115
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
BZV90-C10,115
Purchasing and Inquiry
BZV90-C10,115 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 200nA @ 7V.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 200nA.The voltage (Temp Coeff) reaches 8mV/°C at maximum value.1V @ 50mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZV90-C10,115 Features
reverse leakage current of 200nA @ 7V
200nA @ 7V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 200nA
BZV90-C10,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZV90-C10,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZV90-C10,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    73
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    BZV90C10
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G4
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    20Ohm
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200nA @ 7V
  • Power Dissipation
    1.5W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 50mA
  • Max Reverse Leakage Current
    200nA
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    10V
  • Zener Voltage
    10V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Voltage Temp Coeff-Max
    8mV/°C