  • BZV90-C36,115
BZV90-C36,115
advertisement
Manufacturer No:
BZV90-C36,115
HK JDW NO:
554-BZV90-C36,115
Datasheet:
BZV90-C36,115
Purchasing and Inquiry
BZV90-C36,115 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 50nA @ 25.2V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 36V during operation.Working test voltage should be set to 2mA for this device to operate.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1V @ 50mA must be supplied.
BZV90-C36,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 25.2V
50nA @ 25.2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2mA
minimal dynamic impedance is 2mA
BZV90-C36,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZV90-C36,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZV90-C36,115
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BZV90C36
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1.5W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 25.2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 50mA
  • Case Connection
    CATHODE
  • Power - Max
    1.5W
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Reference Voltage
    36V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    36V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    2mA