  • BZW04-342B-E3/73
BZW04-342B-E3/73
advertisement
Manufacturer No:
BZW04-342B-E3/73
HK JDW NO:
884-BZW04-342B-E3/73
Datasheet:
BZW04-342B-E3/73
Step5Bar-code shipping tag
BZW04-342B-E3/73
    Select All
  • Factory Lead Time
    31 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2012
  • Series
    TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
    General Purpose
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    BZW04
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    342V
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    548V
  • Clamping Voltage
    548V
  • Peak Pulse Current
    750mA
  • Reverse Standoff Voltage
    342V
  • Max Surge Current
    750mA
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Direction
    Bidirectional
  • Breakdown Voltage
    380V