  • BZW04P239-E3/73
BZW04P239-E3/73
advertisement
Manufacturer No:
BZW04P239-E3/73
HK JDW NO:
884-BZW04P239-E3/73
Datasheet:
BZW04P239-E3/73
Step5Bar-code shipping tag
BZW04P239-E3/73
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    TransZorb®
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    BZW04P
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Operating Supply Voltage
    239V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    1.1A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    384V
  • Clamping Voltage
    384V
  • Reverse Standoff Voltage
    239V
  • Max Surge Current
    1.5A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    266V