  • BZX384-C24,115
BZX384-C24,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX384-C24,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX384-C24,115
Datasheet:
BZX384-C24,115
Purchasing and Inquiry
BZX384-C24,115 Overview
A reverse leakage current of 50nA @ 16.8V is required to supply this electrical device.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This device must be operated with the working test voltage set to 5mA.This value reaches 1.1V @ 100mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZX384-C24,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 16.8V
50nA @ 16.8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX384-C24,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX384-C24,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX384-C24,115
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
    YES
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX384C24
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Polarity
    PNP
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.3W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 16.8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    300mW
  • Impedance-Max
    70Ohm
  • Reference Voltage
    24V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    24V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA