  • BZX585-B2V4,135
BZX585-B2V4,135
advertisement
Manufacturer No:
BZX585-B2V4,135
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX585-B2V4,135
Datasheet:
BZX585-B2V4,135
Purchasing and Inquiry
BZX585-B2V4,135 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 50μA @ 1V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 2% is set.A reverse leakage current that reaches 50μA is the maximum.Zener single diode reaches 1.1V @ 100mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX585-B2V4,135 Features
reverse leakage current of 50μA @ 1V
50μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50μA
BZX585-B2V4,135 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX585-B2V4,135 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX585-B2V4,135
    Select All
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50μA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    2.4V
  • Zener Voltage
    2.4V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%
  • ESD Protection
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    SC-79, SOD-523
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    100Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 1V