  • BZX585-B56,115
BZX585-B56,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX585-B56,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX585-B56,115
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
BZX585-B56,115
Purchasing and Inquiry
BZX585-B56,115 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 50nA @ 39.2V.Voltage (Tol) 2% is the maximum possible.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 56V volts.This device can only be operated when the working test voltage is set to 2mA.1.1V @ 100mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZX585-B56,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 39.2V
50nA @ 39.2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2mA
minimal dynamic impedance is 2mA
BZX585-B56,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX585-B56,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX585-B56,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.3W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 39.2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    300mW
  • Impedance-Max
    200Ohm
  • Reference Voltage
    56V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    56V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    2mA