  • BZX585-C12,115
BZX585-C12,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX585-C12,115
HK JDW NO:
554-BZX585-C12,115
Datasheet:
BZX585-C12,115
Purchasing and Inquiry
BZX585-C12,115 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 100μA @ 8V.A maximum reverse leakage current of 100nA is observed.Zener single diode reaches 1.1V @ 100mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).This device requires a peak reverse voltage of 100nA to function fully.
BZX585-C12,115 Features
reverse leakage current of 100μA @ 8V
100μA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
BZX585-C12,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX585-C12,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX585-C12,115
    SC-79, SOD-523
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    300mW
    1
  • Working Voltage
    12V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Voltage
    12V
  • Impedance
    10Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current
    2A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 8V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    12V
  • Forward Voltage
    1.1V
  • Zener Voltage
    12V
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    5%