  • BZX585-C2V4,135
BZX585-C2V4,135
advertisement
Manufacturer No:
BZX585-C2V4,135
HK JDW NO:
554-BZX585-C2V4,135
Datasheet:
BZX585-C2V4,135
Purchasing and Inquiry
BZX585-C2V4,135 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 50μA @ 1V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.A reverse leakage current that reaches 50μA is the maximum.1.1V @ 100mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZX585-C2V4,135 Features
reverse leakage current of 50μA @ 1V
50μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50μA
BZX585-C2V4,135 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX585-C2V4,135 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX585-C2V4,135
    SC-79, SOD-523
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Impedance
    100Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 1V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50μA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    2.4V
  • Zener Voltage
    2.4V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%