  • BZX585-C8V2,135
BZX585-C8V2,135
advertisement
Manufacturer No:
BZX585-C8V2,135
HK JDW NO:
554-BZX585-C8V2,135
Datasheet:
BZX585-C8V2,135
Purchasing and Inquiry
BZX585-C8V2,135 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 700nA @ 5V.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.There is a maximum reverse leakage current that reaches 700nA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.1V @ 100mA.
BZX585-C8V2,135 Features
reverse leakage current of 700nA @ 5V
700nA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 700nA
BZX585-C8V2,135 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX585-C8V2,135 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX585-C8V2,135
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Impedance
    10Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    700nA @ 5V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Max Reverse Leakage Current
    700nA
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    8.2V
  • Zener Voltage
    8.2V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%