  • BZX79-B20,133
BZX79-B20,133
advertisement
Manufacturer No:
BZX79-B20,133
HK JDW NO:
554-BZX79-B20,133
Datasheet:
BZX79-B20,133
Purchasing and Inquiry
BZX79-B20,133 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 50nA @ 14V.2% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 20V.To operate this device, set the working test voltage to 5mA.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.
BZX79-B20,133 Features
reverse leakage current of 50nA @ 14V
50nA @ 14V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX79-B20,133 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX79-B20,133 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79-B20,133
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Tolerance
    ±2%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
    30
  • Base Part Number
    BZX79B20
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    O-LALF-W2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 14V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    400mW
  • Impedance-Max
    55Ohm
  • Reference Voltage
    20V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    20V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA