  • BZX79-B24,133
BZX79-B24,133
advertisement
Manufacturer No:
BZX79-B24,133
HK JDW NO:
554-BZX79-B24,133
Datasheet:
BZX79-B24,133
Purchasing and Inquiry
BZX79-B24,133 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 50nA @ 16.8V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 2% is set.A maximum reverse leakage current of 50nA is observed.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX79-B24,133 Features
reverse leakage current of 50nA @ 16.8V
50nA @ 16.8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
BZX79-B24,133 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX79-B24,133 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79-B24,133
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Tolerance
    ±2%
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Pin Count
  • Reference Standard
    IEC-60134
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    70Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 16.8V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    70Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    24V
  • Zener Voltage
    24V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%