  • BZX79-B24,143
BZX79-B24,143
advertisement
Manufacturer No:
BZX79-B24,143
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX79-B24,143
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
BZX79-B24,143
Purchasing and Inquiry
BZX79-B24,143 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 50nA @ 16.8V.Voltage (Tol) 2% is the maximum possible.Reverse leakage current reaches 50nA at its maximum.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX79-B24,143 Features
reverse leakage current of 50nA @ 16.8V
50nA @ 16.8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
BZX79-B24,143 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX79-B24,143 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79-B24,143
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Reference Standard
    IEC-60134
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    70Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 16.8V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    70Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    24V
  • Zener Voltage
    24V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%