  • BZX79-B3V9,143
BZX79-B3V9,143
advertisement
Manufacturer No:
BZX79-B3V9,143
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX79-B3V9,143
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
BZX79-B3V9,143
Purchasing and Inquiry
BZX79-B3V9,143 Overview
A reverse leakage current of 3μA @ 1V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) 2% is the maximum possible.A maximum reverse leakage current of 3μA is observed.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.
BZX79-B3V9,143 Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
BZX79-B3V9,143 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX79-B3V9,143 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79-B3V9,143
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.9V
  • Zener Voltage
    3.9V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%
  • ESD Protection
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZX79B3V9
  • Pin Count
  • Reference Standard
    IEC-60134
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    90Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 1V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA