  • BZX79-B4V3,133
BZX79-B4V3,133
advertisement
Manufacturer No:
BZX79-B4V3,133
HK JDW NO:
554-BZX79-B4V3,133
Datasheet:
BZX79-B4V3,133
Purchasing and Inquiry
BZX79-B4V3,133 Overview
A reverse leakage current of 3μA @ 1V is required to supply this electrical device.Tol is the maximum voltage that can be supplied (2%).During reverse leakage, the maximum current reaches 3μA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.
BZX79-B4V3,133 Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
BZX79-B4V3,133 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX79-B4V3,133 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79-B4V3,133
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±2%
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    400mW
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    90Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 1V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    4.3V
  • Zener Voltage
    4.3V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%