  • BZX79-B7V5,143
BZX79-B7V5,143
advertisement
Manufacturer No:
BZX79-B7V5,143
HK JDW NO:
554-BZX79-B7V5,143
Datasheet:
BZX79-B7V5,143
Purchasing and Inquiry
BZX79-B7V5,143 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1μA @ 5V.2% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 2%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.
BZX79-B7V5,143 Features
reverse leakage current of 1μA @ 5V
1μA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
BZX79-B7V5,143 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX79-B7V5,143 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79-B7V5,143
    6 Weeks
  • Mount
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Tolerance
    ±2%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Pin Count
  • Reference Standard
    IEC-60134
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 5V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    7.5V
  • Zener Voltage
    7.5V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%