  • BZX79-C20,113
BZX79-C20,113
advertisement
Manufacturer No:
BZX79-C20,113
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX79-C20,113
Datasheet:
BZX79-C20,113
Purchasing and Inquiry
BZX79-C20,113 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50nA @ 14V is required.Voltage (Tol) is limited to 5%.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 20V.This device must be operated with the working test voltage set to 5mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.
BZX79-C20,113 Features
reverse leakage current of 50nA @ 14V
50nA @ 14V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX79-C20,113 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX79-C20,113 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79-C20,113
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZX79C20
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-LALF-W2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 14V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    400mW
  • Impedance-Max
    55Ohm
  • Reference Voltage
    20V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    20V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA