  • BZX79-C3V3,113
BZX79-C3V3,113
advertisement
Manufacturer No:
BZX79-C3V3,113
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX79-C3V3,113
Datasheet:
BZX79-C3V3,113
Purchasing and Inquiry
BZX79-C3V3,113 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 5μA @ 1V.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.3V during operation.This device should be operated with 5mA as the working test voltage.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.
BZX79-C3V3,113 Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX79-C3V3,113 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX79-C3V3,113 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79-C3V3,113
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZX79C3V3
  • Pin Count
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    400mW
  • Impedance-Max
    95Ohm
  • Reference Voltage
    3.3V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.3V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA