  • BZX79-C56,133
BZX79-C56,133
advertisement
Manufacturer No:
BZX79-C56,133
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX79-C56,133
Datasheet:
BZX79-C56,133
Purchasing and Inquiry
BZX79-C56,133 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 50nA @ 39.2V.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.Setting the working test voltage to 2mA is required to operate this device.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX79-C56,133 Features
reverse leakage current of 50nA @ 39.2V
50nA @ 39.2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2mA
minimal dynamic impedance is 2mA
BZX79-C56,133 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX79-C56,133 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79-C56,133
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZX79C56
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-LALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 39.2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    400mW
  • Impedance-Max
    200Ohm
  • Reference Voltage
    56V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    56V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    2mA