  • BZX84-A9V1,215
BZX84-A9V1,215
advertisement
Manufacturer No:
BZX84-A9V1,215
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX84-A9V1,215
Datasheet:
BZX84-A9V1,215
Purchasing and Inquiry
BZX84-A9V1,215 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 500nA @ 6V.1% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 1%.A reverse leakage current that reaches 500nA is the maximum.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.If you want this device to work properly, you should set the peak reverse voltage to 500nA.
BZX84-A9V1,215 Features
reverse leakage current of 500nA @ 6V
500nA @ 6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
BZX84-A9V1,215 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX84-A9V1,215 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84-A9V1,215
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2013
  • Tolerance
    ±1%
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZX84A9V1
    1
  • Working Voltage
    9.1V
  • Impedance
    15Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 6V
  • Power Dissipation
    250mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    9.1V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    9.1V
  • Voltage Tol-Max
    1%
  • Peak Reverse Current
    500nA
  • Voltage Tolerance
    1%