  • BZX84-B4V3,215
BZX84-B4V3,215
advertisement
Manufacturer No:
BZX84-B4V3,215
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX84-B4V3,215
Datasheet:
BZX84-B4V3,215
Purchasing and Inquiry
BZX84-B4V3,215 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 3μA @ 1V.Voltage (Tol) 2% is the maximum possible.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 4.3V.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 5mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.
BZX84-B4V3,215 Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX84-B4V3,215 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX84-B4V3,215 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84-B4V3,215
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    250mW
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Reference Voltage
    4.3V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    4.3V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
    YES
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Tolerance
    ±2%