  • BZX84-C20,235
BZX84-C20,235
advertisement
Manufacturer No:
BZX84-C20,235
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX84-C20,235
Datasheet:
BZX84-C20,235
Purchasing and Inquiry
BZX84-C20,235 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 50nA @ 14V.Voltage (Tol) is limited to 5%.There is a maximum reverse leakage current that reaches 50nA.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZX84-C20,235 Features
reverse leakage current of 50nA @ 14V
50nA @ 14V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
BZX84-C20,235 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX84-C20,235 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84-C20,235
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    250mW
    GULL WING
  • Base Part Number
    BZX84C20
  • Impedance
    55Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 14V
  • Power Dissipation
    250mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    55Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    20V
  • Zener Voltage
    20V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%