  • BZX84C20S-7
BZX84C20S-7
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C20S-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZX84C20S-7
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
BZX84C20S-7
Description:
DIODE ZENER ARRAY 20V SOT363
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C20S-7
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    6.010099mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    BZX84C20S
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    2 Independent
  • Impedance
    55Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 14V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    55Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    20V
  • Zener Voltage
    20V
  • Voltage Tol-Max
    6%
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Reverse Test Voltage
    14V
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm