  • BZX84J-B10,115
BZX84J-B10,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX84J-B10,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX84J-B10,115
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
BZX84J-B10,115
Purchasing and Inquiry
BZX84J-B10,115 Overview
A reverse leakage current of 200nA @ 7V is required to supply this electrical device.A voltage of 2% is considered to be the maximum that can be output (Tol).In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 10V.This device should be operated with a 5mA working test voltage.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.1V @ 100mA V.
BZX84J-B10,115 Features
reverse leakage current of 200nA @ 7V
200nA @ 7V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX84J-B10,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX84J-B10,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84J-B10,115
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    SC-90, SOD-323F
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TA
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±2%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Reference Standard
    AEC-Q101; IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.55W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200nA @ 7V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    550mW
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Reference Voltage
    10V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    10V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA