  • BZX84J-B27,115
BZX84J-B27,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX84J-B27,115
HK JDW NO:
554-BZX84J-B27,115
Datasheet:
BZX84J-B27,115
Purchasing and Inquiry
BZX84J-B27,115 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 50nA @ 18.9V.2% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener (Nom) voltage is reduced to 27V during operation.This device should be operated at 2mA on the working test voltage.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.1V @ 100mA V.
BZX84J-B27,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 18.9V
50nA @ 18.9V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2mA
minimal dynamic impedance is 2mA
BZX84J-B27,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX84J-B27,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84J-B27,115
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±2%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZX84JB27
    AEC-Q101; IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.55W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 18.9V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    550mW
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Reference Voltage
    27V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    27V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    2mA