  • BZX84J-B2V4,115
BZX84J-B2V4,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX84J-B2V4,115
HK JDW NO:
554-BZX84J-B2V4,115
Datasheet:
BZX84J-B2V4,115
Purchasing and Inquiry
BZX84J-B2V4,115 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 50μA @ 1V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 2% is set.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 2.4V.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.1V @ 100mA is supplied.
BZX84J-B2V4,115 Features
reverse leakage current of 50μA @ 1V
50μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX84J-B2V4,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX84J-B2V4,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84J-B2V4,115
    AEC-Q101; IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.55W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    550mW
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Reference Voltage
    2.4V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    2.4V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±2%