  • BZX84J-B47,115
BZX84J-B47,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX84J-B47,115
HK JDW NO:
554-BZX84J-B47,115
Datasheet:
BZX84J-B47,115
Purchasing and Inquiry
BZX84J-B47,115 Overview
A reverse leakage current of 50nA @ 32.9V is required to supply this electrical device.A voltage of 2% is considered to be the maximum that can be output (Tol).Reverse leakage current reaches 50nA at its maximum.This value reaches 1.1V @ 100mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZX84J-B47,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 32.9V
50nA @ 32.9V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
BZX84J-B47,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX84J-B47,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84J-B47,115
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    SC-90, SOD-323F
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2013
  • Tolerance
    ±2%
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    550mW
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    90Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 32.9V
  • Power Dissipation
    550mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Test Current
    2mA
  • Reference Voltage
    47V
  • Zener Voltage
    47V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%