  • BZX84J-C13,115
BZX84J-C13,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX84J-C13,115
HK JDW NO:
554-BZX84J-C13,115
Datasheet:
BZX84J-C13,115
Purchasing and Inquiry
BZX84J-C13,115 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 8V is required.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 13V during operation.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 5mA.Zener single diode reaches 1.1V @ 100mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX84J-C13,115 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX84J-C13,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX84J-C13,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84J-C13,115
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZX84JC13
  • Pin Count
    2
  • Reference Standard
    AEC-Q101; IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    0.55W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    550mW
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Reference Voltage
    13V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    13V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA