  • BZX84J-C2V4,115
BZX84J-C2V4,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX84J-C2V4,115
HK JDW NO:
554-BZX84J-C2V4,115
Datasheet:
BZX84J-C2V4,115
Purchasing and Inquiry
BZX84J-C2V4,115 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 50μA @ 1V.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 50μA is the maximum.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.1V @ 100mA is supplied.
BZX84J-C2V4,115 Features
reverse leakage current of 50μA @ 1V
50μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50μA
BZX84J-C2V4,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX84J-C2V4,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84J-C2V4,115
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    SC-90, SOD-323F
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±5%
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    550mW
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    100Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 1V
  • Power Dissipation
    550mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50μA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    2.4V
  • Zener Voltage
    2.4V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%