  • BZX84J-C6V8,115
BZX84J-C6V8,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX84J-C6V8,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX84J-C6V8,115
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
BZX84J-C6V8,115
Purchasing and Inquiry
BZX84J-C6V8,115 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 2μA @ 4V is required.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.This device must be operated with the working test voltage set to 5mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.1V @ 100mA.
BZX84J-C6V8,115 Features
reverse leakage current of 2μA @ 4V
2μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX84J-C6V8,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX84J-C6V8,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84J-C6V8,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-90, SOD-323F
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZX84JC6V8
  • Pin Count
    2
  • Reference Standard
    AEC-Q101; IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.55W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    550mW
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.8V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA