  • BZX884-B33,315
BZX884-B33,315
advertisement
Manufacturer No:
BZX884-B33,315
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX884-B33,315
Package:
SOD-882
Datasheet:
BZX884-B33,315
Purchasing and Inquiry
BZX884-B33,315 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 50nA @ 23.1V.2% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 2%.A maximum reverse leakage current of 50nA is observed.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZX884-B33,315 Features
reverse leakage current of 50nA @ 23.1V
50nA @ 23.1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
BZX884-B33,315 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX884-B33,315 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX884-B33,315
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-882
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX884B33
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 23.1V
  • Power Dissipation
    250mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Test Current
    2mA
  • Reference Voltage
    33V
  • Zener Voltage
    33V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%