  • C0603C-68N0J1T3
C0603C-68N0J1T3
advertisement
Manufacturer No:
C0603C-68N0J1T3
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-C0603C-68N0J1T3
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
C0603C-68N0J1T3
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    C0603
  • Size / Dimension
    0.071Lx0.047W 1.80mmx1.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    440mA
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Inductance
    68nH
  • Test Frequency
    200MHz
  • DC Resistance (DCR)
    360mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    1.7GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    37 @ 200MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    37
  • Inductance Frequency - Test
    200MHz
  • Rated Current-Max
    0.44A
  • Height Seated (Max)
    0.040 1.02mm