  • CC1R5-2405SR-E
CC1R5-2405SR-E
advertisement
Manufacturer No:
CC1R5-2405SR-E
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-CC1R5-2405SR-E
Package:
7-SMD Module
Datasheet:
CC1R5-2405SR-E
Description:
CONV DC/DC 1.5W SNGL 24V 5V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CC1R5-2405SR-E
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
  • Package / Case
    7-SMD Module
  • Number of Pins
    7
  • Weight
    3.2g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Series
    CC-E (1.5W)
  • Size / Dimension
    0.65Lx0.65W x 0.35 H 16.5mmx16.6mmx8.8mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    1W
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Power Rating
    1.5W
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    16.51mm
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Isolation
    500V
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    300mA
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    300mA
  • Output Power
    1.5W
  • Control Features
    Enable, Active Low
  • Current - Output 1
    300mA
  • Nominal Input Voltage
    24V
  • Max Output Power
    1.5W
  • Isolation
    Isolated
  • Nominal Output Voltage
    5V
  • Max Input Voltage (DC)
    36V
  • Min Input Voltage (DC)
    18V
  • Height
    8.89mm