  • CD214A-T33CALF
CD214A-T33CALF
advertisement
Manufacturer No:
CD214A-T33CALF
HK JDW NO:
103-CD214A-T33CALF
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
CD214A-T33CALF
Description:
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors TVS Bidirect Diode 33VOLT
Step5Bar-code shipping tag
CD214A-T33CALF
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2010
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Base Part Number
    CD214A
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    33V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    53.3V
  • Clamping Voltage
    53.3V
  • Peak Pulse Current
    7.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    33V
  • Max Surge Current
    7.5A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    36.7V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Reverse Breakdown Voltage
    36.7V